Heartstopper. Tom 2

Heartstopper – co jest w nim wyjątkowe?

Heartstopper to komiks młodzieżowy, który w ostatnim czasie zdobył dużą popularność. Jednak ta urocza i ciepła opowieść autorstwa Alice Osman przykuła uwagę nie tylko młodych czytelników, ale i starszych odbiorców. Co takiego posiada w sobie ta historia, że urzeka nawet tych, którzy dotychczas nie mieli zbyt dużego doświadczenia z komiksami czy powieściami graficznymi? Czy Heartstopper Tom 2 dorównuje poziomem swojemu poprzednikowi? 

O wiele bardziej rozbudowana historia

Drugi tom Heartstopper przede wszystkim rozwija wątki poruszone w tomie pierwszym. Głównymi bohaterami są wciąż Nick i Charlie, choć autorka więcej czasu poświęca i postaciom dotychczas drugoplanowym. Dlatego też druga część komiksu może kreować wrażenie o wiele bardziej złożonej opowieści. I w pewnym sensie taki też jest. Alice Osman przekazuje najważniejsze treści już nie tylko za pomocą celnych grafik, ale i słów. W tomie pierwszym słowa zredukowane były do minimum, natomiast tutaj możemy zaobserwować, że bohaterowie mówią i myślą o wiele więcej, co wpływa pozytywnie na całość utworu. 

Dwie walki

Nick i Charlie muszą zmierzyć się nie tylko ze swoimi rówieśnikami czy rodzicami. Równie ważną rolę odgrywają i ich własne umysły. Chłopcy uczą się o sobie nowych rzeczy, poznają swoje wnętrze oraz – w końcu – zaczynają je akceptować. A to przełoży się na ich relacje z innymi oraz wewnętrzną i zewnętrzną zmianę. Między innymi dlatego Heartstopper to jeden z najlepszych pod względem psychologicznym komiksów dla nastolatków. Historia Alice Osman nie tylko bawi, ale i zachęca do zgłębienia własnego wnętrza. 

Komiks Heartstopper tom 2 autorstwa Alice Osman to:

– powieść graficzna skupiająca się na przygodach Nicka i Charliego,

– dużą rolę odgrywają postacie drugoplanowe,

– nacisk na wątek obyczajowy i romantyczny,

– kontynuacja wątków rozpoczętych w tomie pierwszym,

– komiks skierowany do młodszych czytelników,

– z racji na uniwersalny charakter trafi i do starszych odbiorców,

– większy nacisk na słowa w porównaniu do części pierwszej.