Heartstopper. Tom 2

Czy to jeden z najlepszych współczesnych komiksów?

Alice Osman zasłynęła jako autorka współczesnej powieści graficznej Heartstopper. Choć fabuła skupia się tutaj na dwóch nastoletnich chłopcach i sam komiks skierowany jest raczej do młodszych użytkowników, to trzeba przyznać, że opowieść Osman zyskała wierne grono fanów również wśród dorosłych czytelników. Nie ma się co dziwić, gdyż jest to niezwykle ciepły, uroczy i wartościowy komiks, z którego wyciągniemy wiele pouczających lekcji. Czy Heartstopper Tom 2 wyróżnia się wszystkim tym, co oferowała część pierwsza? Komu opowieść ta może się spodobać?

Powrót do nastoletnich lat

Heartstopper nie jest opowieścią moralizującą. Wręcz przeciwnie. Autorka zdaje się mówić, że dopóki nie popełnimy pewnych błędów lub nie zachowamy się w określony sposób, to nie będziemy w stanie zrozumieć pewnych rzeczy. Alice Osman z czułością spogląda na swoich bohaterów, również i na tych, którzy pełnią w komiksie raczej antagonistyczną rolę. Co więcej, autorka pokazuje nam, że nie warto oceniać człowieka, tylko i wyłącznie po tym, co mówi. Każde zachowanie lub reakcja wynikają z tego, co ktoś nam kiedyś powiedział, jak nas wychował. Nie mniej istotną rolę pełni to, jak my sami na siebie patrzymy oraz jak siebie oceniamy. Dużo tu zrozumienia dla nastoletnich bohaterów oraz ich działań, które przepełnione są buzującymi w organizmie postaci hormonami. 

Skupienie na fabule

W Hearststopper Tom 2 możemy zauważyć, że Alice Osman poświęca większą uwagę samej fabule. Do głosu dochodzą też i te postacie, które w tomie pierwszym przewijały się raczej na dalszym horyzoncie. I choć to wciąż Charlie i Nick są bohaterami prowadzącymi, to zauważenie postaci drugoplanowych sprawiło, że komiks nabrał większej głębi. Oto bohaterowie, którzy pełnili wcześniej wyłącznie humorystyczną czy nieprzyjemną rolę w życiu Nicka i Charliego, stają się autentycznymi nastolatkami – ze swoimi potrzebami, pragnieniami, marzeniami i obawami. Drugi tom komiksu Osman to świetna, wzruszająca i pouczająca lektura, którą można czytać bez znajomości tomu pierwszego.